by Social CBD
Social CBD, Daily CBD Oil Drops, Unflavored, Isolate THC-Free, 1fl oz, 2000mg CBD
Orders placed before 4:00 PM PST (Mon–Sat) ship the same day via USPS. U.S. orders over $60 ship free. We pack discreetly in plain, unbranded, eco-friendly materials with no mention of CBD.
Every purchase earns 5% back toward your next order.
We always guarantee you a lower price than the manufacturer (except for discounted items and products from Hemp Bombs). If any product on our site is priced higher than on the manufacturer’s website, we will gladly offer a discount on this price difference, and also reduce the cost of goods for you by 5%.
We are confident in the highest quality of our products. If you are not satisfied with the product, please get in touch with us within 30 days of the purchase date, and we will provide a refund. This warranty does not apply to bulk CBD.
$.03/mg CBD
In stock
$63.99
Strength Per Serving
Flavor
Product Data
| Brand | Social CBD |
|---|---|
| SKU | SCLOL14 |
| Size | 1 fl oz (30 ml) |
| Serving Size | 1 ml |
| Servings Per Container | 30 |
| Price Per Serving | $2.13 |
| CBD Per Serving | 66.67 mg |
| CBD Per Container | 2000 mg |
| CBD Per 1 ml | 66.67 mg |
| Price Per 1 mg CBD | $.03 |
| GTIN | 810026550386 |
Supplement Facts
| Amount per serving | %DV* |
|---|---|
| Calories 10 | |
| Total Fat 1 g | 1% |
| Saturated Fat 1 g | 5% |
|
Cannabidiol 66 mg (CBD from Hemp Extract) |
** |
*Percent Daily Values are based on a 2000 calorie diet.
**Daily Value not established
- 66.6MG of CBD Per Serving
- 2000MG CBD Per 30ML Bottle
- Unflavored Isolate CBD
- Helps Support A Calm Body and Mind
- Dairy, Gluten, and Cruelty Free
- 0.0% THC
Description
Find your inner balance with our Unflavored CBD Isolate Drops, the purest CBD extract available without the flavor. You’ll love our most functional isolate drops, as they easily fit into your wellness routine where ever you need the extra daily support. Add to your morning smoothie, that afternoon cup of coffee, or simply under your tongue at bedtime.
Ingredients
MCT Coconut Oil, CBD Hemp Extract.
Allergen Information: This product is manufactured in a facility that does not handle peanuts, soybeans, dairy, eggs, fish, shellfish, tree nuts and/or wheat.
Unflavored Isolate CBD Drops – 2000MG Details
Plant Powered
Embrace the power of hemp extract which may help support a calm body and mind.
Personalized Wellness
Offered in various potencies, flavors, and CBD types to effortlessly integrate into your daily wellness routine.
0.0% THC
You get all the benefits of CBD without the unwanted psychoactive effects (like those that can come with full spectrum products).
Essential Ingredients
CBD Isolate
Pure CBD extract from the hemp plant, CBD Isolate has all additional phytocannabinoids carefully removed, leaving nothing except the CBD molecule.
MCT Oil
Derived from coconut oil, MCT oil serves as a popular carrier oil in CBD products known for its easy digestion and potential to enhance the absorption of cannabinoids.
Our Product Promise
Since day one, Social CBD has been dedicated to serving you with premium products tailored to meet your diverse wellness needs. We meticulously test and assure the quality of our products, ensuring they are safe, potent, and dependable for your peace of mind. We’ll never act like we have all the answers or push you around with directives. Your wellness is what matters most to us, and we’re all about keeping you informed every step of the way.
Additional information
| Weight | 3.1 oz |
|---|---|
| Dimensions | 1.4 × 1.4 × 4.2 in |
| Benefit | |
| Spectrum | |
| THC | 0% THC |
| Flavor | Unflavored |
| Source of the Hemp | USA |
| Carrier | MCT Oil |
| Diet | Dairy-Free, Gluten-Free |
| Specifications | Cruelty-Free (Not Tested on Animals) |

Kenneth Clark
Verified PurchaseOne drop a day to control mood and the ability to keep up with ******. Love it.
(0) (0)
Harriet Elwell
Verified PurchaseLike everything, as always, when make an order on your website, guys ) Thank you
(0) (0)