by Social CBD
Social CBD, Daily CBD Oil Drops, Lavender, Isolate THC-Free, 1fl oz, 1000mg CBD
Orders placed before 4:00 PM PST (Mon–Sat) ship the same day via USPS. U.S. orders over $60 ship free. We pack discreetly in plain, unbranded, eco-friendly materials with no mention of CBD.
Every purchase earns 5% back toward your next order.
We always guarantee you a lower price than the manufacturer (except for discounted items and products from Hemp Bombs). If any product on our site is priced higher than on the manufacturer’s website, we will gladly offer a discount on this price difference, and also reduce the cost of goods for you by 5%.
We are confident in the highest quality of our products. If you are not satisfied with the product, please get in touch with us within 30 days of the purchase date, and we will provide a refund. This warranty does not apply to bulk CBD.
$.04/mg CBD
IN STOCK
$38.39
Flavor
Share this product
WARNING: Reproductive Harm -
Product Data
| Brand | Social CBD |
|---|---|
| SKU | SCLOL15 |
| Size | 1 fl oz (30 ml) |
| Serving Size | 1 ml |
| Servings Per Container | 30 |
| Price Per Serving | $1.28 |
| CBD Per Serving | 33.33 mg |
| CBD Per Container | 1000 mg |
| CBD Per 1 ml | 33.33 mg |
| Price Per 1 mg CBD | $.04 |
| GTIN | 811904035841 |
Supplement Facts
| Amount per serving | %DV* |
|---|---|
| Calories 10 | |
| Total Fat 1 g | 1% |
| Saturated Fat 1 g | 5% |
|
Cannabidiol 33 mg (CBD from Hemp Extract) |
** |
*Percent Daily Values are based on a 2000 calorie diet.
**Daily Value not established
- 33.3MG of CBD Per Serving
- 1000MG CBD Per 30ML Bottle
- Natural Lavender Flavor
- Helps Support A Calm Body and Mind
- Dairy, Gluten, and Cruelty Free
- 0.0% THC
Description
Bring a sense of calm to your busy day with Lavender Isolate CBD Drops – 1000MG. Made with the purest CBD extract and enriched with lavender essential oil, our CBD drops are a perfect addition to your daily routine. Whether you add them to your drinks or drizzle them over your food, or even take them directly, you’ll experience the soothing benefits of lavender and CBD. Take a moment to stop and smell the flowers with our Lavender CBD Drops.
Ingredients
MCT Coconut Oil, CBD Hemp Extract, Lavandin Essential Oil, Stevia.
Allergen Information: This product is manufactured in a facility that does not handle peanuts, soybeans, dairy, eggs, fish, shellfish, tree nuts and/or wheat.
Lavender Isolate CBD Drops – 1000MG Details
Plant Powered
Embrace the power of hemp extract which may help support a calm body and mind.
Personalized Wellness
Offered in various potencies, flavors, and CBD types to effortlessly integrate into your daily wellness routine.
0.0% THC
You get all the benefits of CBD without the unwanted psychoactive effects (like those that can come with full spectrum products).
Essential Ingredients
CBD Isolate
Pure CBD extract from the hemp plant, CBD Isolate has all additional phytocannabinoids carefully removed, leaving nothing except the CBD molecule.
MCT Oil
Derived from coconut oil, MCT oil serves as a popular carrier oil in CBD products known for its easy digestion and potential to enhance the absorption of cannabinoids.
Our Product Promise
Since day one, Social CBD has been dedicated to serving you with premium products tailored to meet your diverse wellness needs. We meticulously test and assure the quality of our products, ensuring they are safe, potent, and dependable for your peace of mind. We’ll never act like we have all the answers or push you around with directives. Your wellness is what matters most to us, and we’re all about keeping you informed every step of the way.
Additional information
| Weight | 3.1 oz |
|---|---|
| Dimensions | 1.4 × 1.4 × 4.2 in |
| Benefit | |
| Spectrum | |
| THC | 0% THC |
| Flavor | Lavender |
| Source of the Hemp | USA |
| Carrier | MCT Oil |
| Diet | Dairy-Free, Gluten-Free |
| Specifications | Cruelty-Free (Not Tested on Animals) |

Kimberly Avery
Verified PurchaseI put five stars without further ado: this oil deserves the highest score.
(0) (0)
Ola Wheeler
Verified PurchaseSometimes more than one drop flows out of the pipette at a time.
(0) (0)
David Davis
Verified PurchaseIt copes with the task with a bang. I can’t even ask for more!
(0) (0)
Carol Lerma
Verified PurchaseIt's convenient to use
It’s convenient to dose and mix it with drinks and food. I’ll definitely order more.
(0) (0)
Harlan Gabriel
Verified PurchaseSmells great
It quickly reaches the desired goal and smells great!
(0) (0)
Bradley Clark
Verified PurchasePerfect taste
Thanks to the wonderful taste, I want to add this oil to everything )
(0) (0)