by Social CBD
Social CBD, Daily CBD Oil Drops, Lemon Ginger, Isolate THC-Free, 1fl oz, 1000mg CBD
Orders placed before 4:00 PM PST (Mon–Sat) ship the same day via USPS. U.S. orders over $60 ship free. We pack discreetly in plain, unbranded, eco-friendly materials with no mention of CBD.
Every purchase earns 5% back toward your next order.
We always guarantee you a lower price than the manufacturer (except for discounted items and products from Hemp Bombs). If any product on our site is priced higher than on the manufacturer’s website, we will gladly offer a discount on this price difference, and also reduce the cost of goods for you by 5%.
We are confident in the highest quality of our products. If you are not satisfied with the product, please get in touch with us within 30 days of the purchase date, and we will provide a refund. This warranty does not apply to bulk CBD.
$.04/mg CBD
In stock
$38.39
Strength Per Serving
Flavor
Share this product
WARNING: Reproductive Harm -
Product Data
| Brand | Social CBD |
|---|---|
| SKU | SCLOL11 |
| Size | 1 fl oz (30 ml) |
| Serving Size | 1 ml |
| Servings Per Container | 30 |
| Price Per Serving | $1.28 |
| CBD Per Serving | 33.33 mg |
| CBD Per Container | 1000 mg |
| CBD Per 1 ml | 33.33 mg |
| Price Per 1 mg CBD | $.04 |
| GTIN | 811904035827 |
Supplement Facts
| Amount per serving | %DV* |
|---|---|
| Calories 10 | |
| Total Fat 1 g | 1% |
| Saturated Fat 1 g | 5% |
|
Cannabidiol 33 mg (CBD from Hemp Extract) |
** |
*Percent Daily Values are based on a 2000 calorie diet.
**Daily Value not established
- 33.3MG of CBD Per Serving
- 1000MG CBD Per 30ML Bottle
- Natural Lemon Ginger Flavor
- Helps Support A Calm Body and Mind
- Dairy, Gluten, and Cruelty Free
- 0.0% THC
Description
Elevate your day with our top-selling Lemon Ginger CBD Drops. Formulated with pure CBD extract and a powerful blend of natural ingredients, including lemon essential oil, ginger, and turmeric, this revitalizing product helps you reach your full potential. Whether added to drinks, drizzled over food, or taken directly, it’s the perfect way to brighten your day.
Ingredients
MCT Coconut Oil, CBD Hemp Extract, Lemon Essential Oil, Ginger Root, Turmeric, Stevia.
Allergen Information: This product is manufactured in a facility that does not handle peanuts, soybeans, dairy, eggs, fish, shellfish, tree nuts and/or wheat.
Lemon Ginger Isolate CBD Drops – 1000MG Details
Plant Powered
Embrace the power of hemp extract which may help support a calm body and mind.
Personalized Wellness
Offered in various potencies, flavors, and CBD types to effortlessly integrate into your daily wellness routine.
0.0% THC
You get all the benefits of CBD without the unwanted psychoactive effects (like those that can come with full spectrum products).
Essential Ingredients
CBD Isolate
Pure CBD extract from the hemp plant, CBD Isolate has all additional phytocannabinoids carefully removed, leaving nothing except the CBD molecule.
MCT Oil
Derived from coconut oil, MCT oil serves as a popular carrier oil in CBD products known for its easy digestion and potential to enhance the absorption of cannabinoids.
Our Product Promise
Since day one, Social CBD has been dedicated to serving you with premium products tailored to meet your diverse wellness needs. We meticulously test and assure the quality of our products, ensuring they are safe, potent, and dependable for your peace of mind. We’ll never act like we have all the answers or push you around with directives. Your wellness is what matters most to us, and we’re all about keeping you informed every step of the way.
Additional information
| Weight | 3.1 oz |
|---|---|
| Dimensions | 1.4 × 1.4 × 4.2 in |
| Benefit | |
| Spectrum | |
| THC | 0% THC |
| Flavor | Ginger, Lemon |
| Source of the Hemp | USA |
| Carrier | MCT Oil |
| Diet | Dairy-Free, Gluten-Free |
| Specifications | All Natural Flavoring, Cruelty-Free (Not Tested on Animals) |

Question
Danielle Sandlin-Herskovits
Are these drops drug test safe
(0) (0)
Michael Levin
Hi Danielle,
This product is labeled CBD isolate and THC-Free, meaning it should not contain THC and has a low risk of affecting a drug test. However, trace amounts or false positives are possible.
(0) (0)
Jerome Rodriguez
The meyer lemon flavor is so refreshing! I love anything that’s flavored with lemon, so I knew I had to try this product when I came across it. So happy I bought it.
(1) (0)
David S.
Verified PurchaseGood drops that I will definitely recommend to my friends.
(0) (0)
Louis Thomas
Verified PurchaseTastes little tart, not everyone will like it. But the action is very soft.
(0) (0)