Cornbread Hemp, Whole Flower CBD Oil, Full Spectrum, 1fl oz, 30mg THC + 750mg CBD
Orders placed before 4:00 PM PST (Mon–Sat) ship the same day via USPS. U.S. orders over $60 ship free. We pack discreetly in plain, unbranded, eco-friendly materials with no mention of CBD.
Every purchase earns 5% back toward your next order.
We always guarantee you a lower price than the manufacturer (except for discounted items and products from Hemp Bombs). If any product on our site is priced higher than on the manufacturer’s website, we will gladly offer a discount on this price difference, and also reduce the cost of goods for you by 5%.
We are confident in the highest quality of our products. If you are not satisfied with the product, please get in touch with us within 30 days of the purchase date, and we will provide a refund. This warranty does not apply to bulk CBD.
$.07/mg CBD
In stock
$49.99
Strength Per Serving
Product Data
| Brand | Cornbread Hemp |
|---|---|
| SKU | CBHOL03 |
| Size | 1 fl oz (30 ml) |
| Serving Size | 1 ml |
| Servings Per Container | 30 |
| Price Per Serving | $1.67 |
| CBD Per Serving | 25 mg |
| CBD Per Container | 750 mg |
| CBD Per 1 ml | 25 mg |
| Price Per 1 mg CBD | $.07 |
| GTIN | 860001231984 |
Supplement Facts
| Amount Per Serving | % Daily Value |
|---|---|
| Calories 8 | |
| Total Fat 1 g | 0% |
| Total Carbohydrates 0 g | 0% |
| Total Sugars 0 g | 0% |
| Organic Hemp Flower Extract 50 mg | * |
| Cannabidiol (CBD) 25 mg | * |
| THC 1 mg | * |
Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet.
* Daily Values have not been established.
Best for nighttime, our Whole Flower CBD Oil has a floral, earthy taste and includes up to 2mg of THC per serving. No flavoring, no preservatives – just the highest quality full spectrum CBD oil.
- USDA organic, vegan, & gluten-free
- Just two natural ingredients
- Full spectrum, Flower-Onlyâ„¢ formula
- Sublingual for fast absorption
Description
Relief In Every Drop
Our Whole Flower CBD Oil is floral, earthy, and crafted for overall daily wellness including muscle & joint relief, better sleep, and mood support. No flavoring, no preservatives—just the highest quality full spectrum CBD oil for synthetic-free comfort and relief that lasts all day and night.
Ingredients
Organic MCT Coconut Oil, Organic Hemp Flower Extract.
Manufactured in our GMP certified facility that is 100% free of eggs, fish, shellfish, tree nuts, peanuts, soybeans, wheat, and milk.
Servings
750mg = 30 servings of 25mg
THC Content
750mg CBD Oil contains 30mg of THC
Maintain Healthy Sleep Cycles
With up to 2mg of THC per serving, our Whole Flower CBD Oil contains the perfect ratio of CBD to THC for nighttime comfort. Sleep soundly and relax with ease.
Natural Support For Exercise Recovery
Is your body slowing you down? Support your muscles and joints with a full spectrum of cannabinoids including up to 2mg of naturally occurring delta-9 THC.
FAQ
What is Flower-Onlyâ„¢ hemp extract?
We separate our CBD-rich hemp flowers from the leaves and stalk. Then the flowers undergo an organic sugarcane ethanol extraction. Rather than processing it any further, we keep every bit of naturally occurring full spectrum cannabinoids, terpenes, flavonoids, fatty acids, and other wholesome hemp goodness. This gives our whole flower formula a natural amber color and a robust hemp flavor. That’s why we call it whole flower.
What is CBD oil?
CBD oil is made by taking a high CBD hemp plant that is below 0.3% THC and extracting the cannabinoids. This hemp extract is then mixed with a carrier oil like MCT coconut oil or hempseed oil. Full-spectrum CBD oil contains all the cannabinoids in their natural ratios, including THC, which work in tandem with our endocannabinoid system.
Can CBD oil make you high?
CBD oil won’t get you high. CBD does not bind with the receptors in the brain like THC does, which is why CBD is not considered to be an intoxicant.
How long does it take for CBD oil to work?
How long CBD takes to work depends on what you are taking it for. Give yourself at least 2 weeks of consistent, daily use before evaluating your comfort levels. Most of our customers report the best results after 2-4 weeks of consistent, daily use. The most important factor in your success is a consistent daily routine, knowing your dose, and giving it enough time to work!
Why choose Whole Flower CBD Oil?
These CBD drops contain the highest level of THC that is allowed in CBD oil. For that reason, many of our customers choose to take the Whole Flower CBD Oil at nighttime or before bed. For daytime comfort, try our Distilled CBD Oil, with less THC and a lighter terpene profile.
What products go well with CBD Oil?
If you’re looking for ways to increase the effectiveness of your CBD, we highly recommend adding a second product to your daily routine. Our best-selling CBD Gummies are made with organic fruit and are a convenient way to get your daily dose of CBD, along with our CBD Capsules.
Additional information
| Weight | 3.1 oz |
|---|---|
| Dimensions | 1.3 × 1.3 × 4.3 in |
| Benefit | |
| CBD for | |
| Spectrum | |
| THC | Less than 0.3% THC |
| Flavor | Earthy, Floral |
| Source of the Hemp | Kentucky |
| Carrier | MCT Oil |
| Derived from | Industrial Hemp |
| Diet | Gluten-Free, Soy-Free, Vegan, Wheat-Free |
| Certification | Good manufacturing practice, USDA Certified Organic |
| Specifications | All Natural Flavoring, GMO-Free, Preservatives-Free |

Brenna A.
Verified PurchaseIt may sound strange, but I like this oils for its natural and earthy taste, without any additionals. The concentration is perfect for my needs, offering relief without being too strong
(0) (0)