by 3Chi
3Chi, Natural CBD Oil, Broad Spectrum THC-Free, 1fl oz, 5000mg CBD
Orders placed before 4:00 PM PST (Mon–Sat) ship the same day via USPS. U.S. orders over $60 ship free. We pack discreetly in plain, unbranded, eco-friendly materials with no mention of CBD.
Every purchase earns 5% back toward your next order.
We always guarantee you a lower price than the manufacturer (except for discounted items and products from Hemp Bombs). If any product on our site is priced higher than on the manufacturer’s website, we will gladly offer a discount on this price difference, and also reduce the cost of goods for you by 5%.
We are confident in the highest quality of our products. If you are not satisfied with the product, please get in touch with us within 30 days of the purchase date, and we will provide a refund. This warranty does not apply to bulk CBD.
$.01/mg CBD
In stock
$44.99
Product Data
| Brand | 3Chi |
|---|---|
| SKU | CHIOL08 |
| Size | 1 fl oz (30 ml) |
| Serving Size | 1 ml |
| Servings Per Container | 30 |
| Price Per Serving | $1.5 |
| CBD Per Serving | 166.67 mg |
| CBD Per Container | 5000 mg |
| CBD Per 1 ml | 166.67 mg |
| Price Per 1 mg CBD | $.01 |
| GTIN | 850018781329 |
Find quick relief with our all-natural broad-spectrum hemp oil packed with CBD and other distilled cannabinoids and less than 0.3% THC. Mixed with low-carbon MCT for easy absorption, this 1oz bottle of extract also comes with a metered dropper for easy, accurate dosing.
- Amount: 1oz / 30ml
- Type: Broad spectrum hemp oil
- Amount: 5000mg (166.7mg CBD/mL)
- Extraction Material: Hemp
- THC Content: <0.3%
Description
This 1-ounce bottle comes with a metered dropper for consistent, easy dispensing and contains your desired amount of broad-spectrum CBD extract and low carbon MCT oil. Lab tested with less than 0.3% THC detected.
All of our CBD and other cannabinoids are extracted from USA-grown hemp.
Ingredients
Hemp Extract, Medium Chain Triglycerides, Vitamin E.
Directions
Measure desired amount of our natural CBD oil using metered dropper and use it as desired. Must be at least 18 years of age or the legal age of use in your state or territory. Consult a doctor before use.
Refrigeration is not necessary but is encouraged as it will extend the life of the oil. Do not store above room temperature or in a humid environment. Do not touch dropper to skin, mouth, or any surface between or during use to help prevent contamination.
Additional information
| Weight | 2.8 oz |
|---|---|
| Dimensions | 1.3 × 1.3 × 4.1 in |
| Benefit | |
| CBD for | |
| Spectrum | |
| THC | 0% THC |
| Source of the Hemp | USA |
| Carrier | MCT Oil |
| Extraction Method | CO2 Extraction |
| Specifications | Pesticide-Free, Solvent-Free |

Allison Gonyea
Verified PurchaseA THC-free option
I love how potent this product is, but it doesn’t contain THC. It’s safe to use during the work week
(0) (0)